W dzisiejszych czasach wielu ludzi dość mocno przywiązuje wagę do zdrowego stylu życia. Jednak wciąż spora liczba osób ma z tym ogromny problem. Złe nawyki żywieniowe, brak ruchu, a do tego stres. Wszystko to sprawia, że w organizmie zaczyna brakować witamin, minerałów i pozostałych ważnych dla niego składników. Jednym z nich jest koenzym Q10.
Czym jest koenzym Q10?
Koenzym Q10 to inaczej ubichinon, substancja, która jest obecna w każdej komórce ludzkiego organizmu. Odgrywa ona ważną rolę w procesach energetycznych. Dokładniej, odpowiada za produkcję energii w komórkach. Jednak w pewnym wieku, a właściwie to już w okolicach 35. roku życia, organizm wytwarza ją w coraz mniejszych ilościach. Ponieważ jest niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania go, zaleca się suplementację.
Jak już była mowa na początku, CoQ10 współuczestniczy w produkcji energii. Dokładniej jest odpowiedzialny za prawidłowe działanie struktur w komórkach, które wytwarzają energię. Uczestniczy w syntezie głównego nośnika energii w komórkach, nazywanego ATP. W ten sposób jednocześnie wspiera procesy metaboliczne.
Koenzym Q10 wykazuje się działaniem antyoksydacyjnym. Chroni komórki przed stresem oksydacyjnym, a także uszkodzeniami, do których przyczyniają się wolne rodniki. W ten sposób procesy starzenia się organizmu ulegają spowolnieniu. Wiele mówi się na temat tego, że ta niezwykle wartościowa substancja ma bardzo dobry wpływ na pracę układu sercowo-naczyniowego. Niejednokrotnie przeprowadzane badania wykazały, że ubichinon wspomaga leczenie niewydolności serca i nadciśnienia tętniczego. Ponadto zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca.
CoQ10 skutecznie poprawia wydolność fizyczną. Dlatego jest wsparciem zarówno dla osób uprawiających sporty, jak i wykonujących ciężką pracę fizyczną. Utrzymywanie tej substancji na właściwym poziomie ma wpływ na wytrzymałość. Poza tym zmniejsza uczucie zmęczenia. Zabezpiecza też mózg przed uszkodzeniem na skutek chorób neurodegeneracyjnych, jak np. Alzheimer.
Koenzym Q10 wspiera leczenie wielu schorzeń. Jest bardzo ważny w zapobieganiu i leczeniu chorób neurodegeneracyjnych, w tym Parkinsona. Jak zatem widać, substancja ta jest niezwykle ważna dla każdego organizmu. dlatego trzeba zadbać o to, aby występowała w nim zawsze na właściwym poziomie.
W czym jest koenzym Q10 i jak go suplementować?
Wiadomo już, że koenzym Q10 jest ważny dla organizmu i trzeba dbać o to, by jego ilość nie spadała. Zatem jakie produkty jeść, by mieć tę substancję pod kontrolą? Doskonałym źródłem CoQ10 są mięsa, szczególnie mięso renifera. Nie brakuje go także w orzechach włoskich i migdałach. Chcąc uzupełnić niedobór koenzymu Q10, należy zadbać o obecność w diecie oleju rzepakowego. Poza tym substancja ta znajduje się w wołowinie, wątróbce oraz szynce wieprzowej.
Koenzym Q10 jest obecny w rybach, takich jak tuńczyk, sardynki, pstrąg czy śledź. Mniejsze ilości są natomiast w warzywach. W kalafiorze, grochu, szpinaku i fasoli. Można znaleźć go w owocach, głównie w truskawkach, pomarańczach i jabłkach. Najmniej jest go w mleku, serze i jajach. Im więcej tych produktów spożywa się każdego dnia, tym wyższą dawkę CoQ10 się wraz z nimi przyjmuje. Nie każdy jednak je tak różnorodnie i przede wszystkim sięga po produkty wymienione powyżej.
Rozwiązaniem dla osób, które mają problem z utrzymaniem odpowiedniej diety, jest regularna suplementacja. Obecnie koenzym Q10 można dostarczać do organizmu w formie kapsułek. Odpowiednio dobrany preparat pozwoli nie tylko skutecznie, ale całkiem szybko uzupełnić ewentualne niedobory, a później utrzymać tę cenną substancję na właściwym, zdrowym poziomie.
Wybrany preparat należy stosować zgodnie z zaleceniami na opakowaniu i przede wszystkim w dawce ustalonej przez producenta lub lekarza. Wcześniej trzeba tylko wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do stosowania tego produktu. Utrzymanie ciągłości zażywania kapsułek pozwoli cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Koenzym Q10 ma także korzystny wpływ na wygląd, ponieważ hamuje procesy starzenia się skóry. W związku z tym wygładza skórę, eliminując w ten sposób widoczne już po trzydziestce zmarszczki.
Podsumowanie – najważniejsze informacje o koenzymie Q10
Podsumowując, należy przede wszystkim podkreślić, że koenzym Q10 jest bardzo ważną substancją dla człowieka. Choć każdy organizm wytwarza go samodzielnie, to jednak w pewnym wieku ilość produkowanej substancji ulega zmniejszeniu. Dlatego ważne jest, by dostarczać go na wszelkie możliwe sposoby. Jednym z nich, jest właściwa dieta. Dieta bogata w wybrane mięsa, warzywa, owoce, tłuszcze i orzechy, może zapewnić właściwy poziom CoQ10 w organizmie. Warto jednak, szczególnie po 35. roku życia wspomóc się suplementem. Dobry preparat szybko uzupełni niedobór i sprawi, że od tej pory organizm będzie funkcjonował tak, jak powinien. Przede wszystkim zadba on o właściwy poziom energii i witalności w ciągu nawet najbardziej intensywnego dnia w pracy, czy na treningu. Ważne jest tylko, by dobrze wybrać ten produkt. Najlepiej zrobić to na zasadzie szczegółowego przeanalizowania listy składników.