Ranking Dieta wegetariańska

Czym jest wegetarianizm i jak wpływa na zdrowie?

 Dieta wegetariańska od lat cieszy się ogromną popularnością. Rezygnacja z mięsa, tot coraz częściej świadomy wybór osób wrażliwych na los zwierząt oraz środowisko.

Planujesz przejść na wegetarianizm? Catering dietetyczny umożliwi Ci bezpieczną zmianę sposobu żywienia pod opieką specjalistów.

Zanim podejmiesz decyzję sprawdź, czym jest wegetarianizm i jak wygląda jadłospis wegetarian? Poznaj jego główne założenia i zasady komponowania posiłków.

Dieta wegetariańska na czym polega i jakie są jej zasady?

Dieta wegetariańska, to nie tylko sposób żywienia – to styl życia oparty na świadomych wyborach, czytaniu etykiet produktów i odpowiednim planowaniu jadłospisu. Wdrożenie nowych zasad może, być trudne, zwłaszcza na początku tej drogi. 

Dieta wegetariańska opiera się przede wszystkim  na produktach roślinnych. Przechodząc na nią, nie musisz liczyć kalorii, ani ważyć produktów, gdyż redukcja masy ciała nie jest jej głównym celem.  Utrata kilogramów jest naturalną konsekwencją wyeliminowaniu mięsa z diety, oraz zwiększenia porcji warzyw i owoców oraz błonnika w codziennym jadłospisie. 

Decydując się na wegetarianizm, przygotuj się na wykreślenie z menu mięsa i  ryby, zapomnij również o owocach morza.  Na diecie wegetariańskiej, absolutnie wykluczone są wszystkie gatunki mięsa oraz dania przygotowane na jego bazie np.buliony mięsne, czy potrawy lub desery zwierające żelatynę, która jest produktem pochodzenia zwierzęcego. Natomiast dieta wegetarian w niektórych wariantach dopuszcza możliwość spożywania produktów odzwierzęcych takich jak nabiał oraz miód. Istnieje wiele odmian wegetarianizmu, które różnią się między sobą w kwestii zakazanych i dozwolonych produktów, niewielkimi detalami, dzięki czemu każdy może wybrać idealną dla siebie odmianę.

Wielu początkujących wegetarian zastanawia się co jeść na diecie wegetariańskiej? Wbrew pozorom wegetarianizm, zwłaszcza w odmianie laktoowowegetarianizmu, zezwala na wiele produktów i daje szerokie pole do popisu pomysłowości i umiejętności kulinarnych. Kuchnia wegetariańska obfituje w produkty roślinne, korzystając z różnorodnych smaków owoców, warzyw czy  pełnoziarnistych produkty zbożowych i nasion. Dozwolone produkty na diecie wegetariańskiej obejmują także rośliny strączkowe i orzechy. Tradycyjne obiady mięsne są zastępowane przez roślinną alternatywę. Ze względu na wysoką zawartość białka, przyrządzane są kotlety z roślin strączkowy takich jak soja, ciecierzyca, czy soczewica. Ze uwagi na swoją konsystencję świetnie zastępuje mięso. Innym zamiennikiem mięs są grzyby.

Dieta dla wegetarian powinna być starannie skomponowana, tak, by organizm czerpał składniki z dozwolonych produktów, zamiast z pokarmów pochodzenia zwierzęcego. Zbilansowana dieta wegetariańska powinna uwzględniać dzienne zapotrzebowanie na białko, witaminy, minerały oraz zdrowe tłuszcze. Powinna zatem składać się z produktów bogatych  białko, żelazo i witaminy z grupy B. Nieocenionym źródłem tego ważnego budulca są rośliny strączkowe takie jak fasola, soczewica i ciecierzyca. 

Warzywa i owoce, powinny być spożywane w pięciu porcjach dziennie, co pomoże pokryć zapotrzebowanie na witaminy i minerały.

Na stół wegetarian, każdego dnia powinny trafiać pełnoziarniste zboża i to nie tylko pod postacią pieczywa. Można serwować je w każdym posiłku, dzięki temu, że zboża znajdziemy w wielu produktach spożywczych. Możemy cieszyć się ich wartościami odżywczymi nie będąc skazanymi na monotonię. Na śniadanie można podać pieczywo, na obiad risotto z brązowego ryżu lub makaron, a na kolację owsiankę, łącząc je z warzywami owocami czy mlekiem roślinnym.

Zboża z pełnego przemiału są doskonałym źródłem błonnika regulującego pracę układu trawiennego. Dbając o obecność, tych grup produktów w codziennym menu organizm otrzymuje wszystkie niezbędnych składniki odżywcze, jednocześnie redukując spożycie tłuszczów nasyconych, zstępując je zdrowymi tłuszczami zawartymi w orzechach.

Jak dieta wegetariańska wpływa na organizm?

Eliminując mięso z menu, zastępujemy je produktami bogatymi w błonnik, przeciwutleniacze, witaminy, minerały oraz zdrowe tłuszcze, dzięki czemu uzyskujemy naturalną redukcję masy ciała. Uzupełniamy, także zapas mikroelementów, co wpływa pozytywnie na funkcjonowanie całego organizmu.  Dieta wegetariańska, dzięki dostarczaniu w codziennych posiłkach wartościowych składników znacznie poprawia stan zdrowia, w tym pracę serca. Minimalizuje ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 i usprawnia funkcjonowanie układu trawiennego, dzięki rezygnacji z ciężkostrawnych mięs.

Wady diety wegetariańskiej, to głównie skutki źle rozumianego wegetarianizmu, ponieważ aby  aby przejść na dietę wegetariańską nie wystarczy zrezygnować z mięsa, należy skrupulatnie uzupełniać składniki odżywcze przy pomocy innych produktów, czerpiąc np białko z produktów roślinnych w przeciwnym razie może dojść do niedoborów żelaza, witaminy B12 i białka z biegiem czasu poważnie rzutujących na stan zdrowia. Nieodpowiednio dobrana dieta jarska jest, także uboga w cynk, selen, wapń jod czy wielonasycone kwasy omega – 3. Długotrwałe niedobory wymienionych składników mogą skutkować wieloma chorobami m.in osteoporozą, oraz niedokrwistością. Dlatego opracowana przez specjalistów dieta wegetariańska pudełkowa, to wygodna opcja dla osób, które pragną zacząć zdrowo się odżywiać ale obawiają się że nie potrafią samodzielnie zadbać o walory odżywcze co dziennego menu.Catering dietetyczny pomoże Ci bezpiecznie przejść na wegetarianizm, gwarantują, że Twojemu organizmowi nie zabraknie, żadnych ważnych składników odżywczych.

Catering dietetyczny wegetariański dostosowany do Twoich potrzeb

Żyjesz w szybkim tempie i nie masz czasu na przygotowywanie pożywnych posiłków? Catering wegetariański to doskonała odpowiedź na Twój styl życia. Dieta pudełkowa wegetariańska pozwoli rozsmakować się w doskonale skomponowanym  menu bez konieczności posiadania wiedzy z zakresu dietetyki. Catering dietetyczny to usługa, która może ułatwić wprowadzenie diety wegetariańskiej do codziennego życia. Dzięki niemu nie musisz martwić się o czy Twoje posiłki są dobrze zbilanspowane, ponieważ zadbają o to profesjonaliści. Twoje codzienne menu jest perfekcyjnie zaplanowane pod względem wartości odżywczych i zapotrzebowania kalorycznego, a kucharze zatroszczą się o walory smakowe dań oraz ich wizualną atrakcyjnąć, abyś mógł z przyjemnością skonsumować posiłek. Twoje zamówienie zostanie dostarczone wszędzie tam, gdzie chcesz.

Dieta wegetariańska może zaoferować Ci smaczne wyżywienie, które nie pogorszy wyników Twojej morfologi. Wybierając catering dietetyczny, zyskujesz pewność, że Twoje posiłki są starannie zbilansowane pod względem składników odżywczych i kaloryczności. 

Dieta pudełkowa to genialne rozwiązanie ułatwiające przejście na restrykcyjną dietę bez szwanku! Zmień sposób żywienia bez spędzania całego dnia opracowaniu jadłospisu i na gotowaniu . Dla nienasyconych mamy kody rabatowe na catering! Zniżki na catering pozwolą Ci zjeść smacznie, zdrowo i oszczędnie! Sprawdź, także ranking cateringów oferujących najlepsze diety pudełkowe.

Treści opracowane przy współpracy z dietetykiem klinicznym.

Wybierz dietę idealną dla Ciebie!