Ranking Dieta Fodmap

Dieta Fodmap - sprzymierzeniec w walce z nietolerancją pokarmową

Cierpisz na schorzenia układu pokarmowego? Jeśli tak, to możesz odczuwać nieprzyjemne dolegliwości, po zjedzeniu produktów spożywczych, które dla zdrowych osób są nieszkodliwe.

Dieta Fodmap – stworzona z myślą o osobach dotkniętych symptomami nietolerancji pokarmowej, której celem jest wyeliminowanie produktów fermentujących, czyli z wysokim fodmap.

Dieta ta pomoże Ci odkryć, które produkty szkodzą właśnie Tobie! Praktyczna wiedza, którą zdobędziesz na temat nietolerancji pokarmowych z którymi się borykasz, pomoże Ci wdrożyć sposób żywienia dostosowany do Twoich potrzeb.

Czym jest dieta Fodmap?

Jest to dieta eliminacyjna, polegająca na wykluczeniu produktów, które z uwagi na słabą przyswajalność mogą objawiać się dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Według zasad diety foodmap należy odstawić cukry takie jak laktoza, fruktoza, sorbitol, które fermentując powodują gazy, wzdęcia oraz bóle w obrębie jamy brzusznej. 

Plan żywieniowy bazuje na produktach o niskiej zawartości cukrów. Produkty fodmap, to te w których występuje fruktoza, laktoza, fruktany, galaktany i poliole. Występują one w zamiennikach cukru,w zbożach, warzywach kapustnych, roślinach strączkowych, produktach mlecznych,oraz w niektórych owocach, zwłaszcza jabłkach, brzoskwiniach, gruszkach,arbuzach oraz dojrzałych bananach.

Dieta fodmap dzieli produkty na dwie grupy – fodmap, czyli fermentujące oraz low fodmap, zawierające niską zawartość fodmap.

Dozwolone produkty, to ryż, jaja, ziemniaki,mięso oraz ryby. Można sięgać również po owoce i warzywa,takie jak marchew,ziemniai, bataty, prapryka szpinak, cytrusy, niedojrzałe banany i truskawki. Twarde sery żółte, moarella, nabiał fermentowany, płatki kukurydziane Co ciekawe, na tej diecie unikasz zalecanych na większości diet,  pełnoziarnistych produktów zbożowych, należy zastąpić je  pieczywem i zbożem bezglutenowym. Zabronione są również jogurty, serki owocowe,śmietana,mleko. Niedozwolone są niektóre rodzje orzechów – pistacje, migdały czy orzechy nerkowca, możesz zastąpić je bardziej popularnymi gatunkami, takimi jak orzechy włoskie,, laskowe oraz makadamia, pekan, piniowymi i ziemnymi.

Dieta przeprowadzana jest stopniowo w trzech etapach. W pierwszej fazie należy odstawić na ok.4- 6 tygodni potencjalnie szkodliwe produkty. Po upływie tego czasu, należy przejść reintrodukcję. Oznacza to stopniowy powrót do potencjalnie szkodliwych produktów, obserwując reakcję organizmu na nie. W ostatnim etapie diety fodmap opiera się na eliminacji produktów powodujących pogorszenie się samopoczucia oraz dopasowanie do indywidualnych potrzeb planu żywieniowego.

Jak dieta fodmap wpływa organizm? Zobacz jakich możesz się spodziewać efektów

Fodmap dieta, która jest zalecana przede wszystkim osobom z chorobami układu pokarmowego. Może przynieść poprawę osobom dotkniętych nieswoistą chorobą zapalną, czy Ibis. 

Dieta fodmap, pomoże zlikwidować bądź zniwelować objawy nietolerancji, mogą być zatem widoczne poprawa w obrębie układu pokarmowego, bóle brzucha mogą pojawiać się znacznie rzadziej, ustąpi zgaga oraz wzdęcia. Wyeliminowanie produktów fodmap, które przyczyniają się do gromadzenie zwiększonych ilości w jelicie grubym, powodując biegunki lub zaparcia, mogą pomóc ograniczyć występowanie tych objawów.Rezultaty uzyskane na tej diecie są sprawą indywidualną, zatem o ile jednym przynosi znaczną ulgę, inni nie odnotowują żadnych zmian.

Mimo, że ten sposób żywienia zakłada eliminację pewnych produktów, to nie wymaga rezygnacji z całych grup pokarmów, co czyni tę dietę bezpieczną i zdrową, gdyż jej zasady bazują na zróżnicowanym sposobie żywienia.

Wprowadzenie Diety fodmap niesie z sobą szereg korzyści, pozwala rozpoznać grupę szkodliwych produktów spożywczych, dzięki czemu można wykreślić je z menu i cieszyć się komfortowym samopoczuciem dzięki wyeliminowaniu problemów trawiennych.

Dieta ibs fodmap to doskonały wybór dla osób z zespołem jelita drażliwego (ibs), pomoże zmniejszyć przykre objawy, również dzięki poprawie jakości flory bakteryjnej jelit, wprowadzając równowagę bakteryjną.

   Jednak, podobnie jak na innych dietach eliminacyjnych, może prowadzić do niedoborów, jeśli składniki, które znajdują się w produktach wykreślonych z jadłospisu, nie będą uzupełniane.

Skomplikowane zasady? Skorzystaj z pomocy specjalistycznego cateringu fodmap

Skomplikowany charakter diety może zniechęcić do przestrzegania jej zasad już w początkowej fazie. Dlatego warto zasięgnąć porady specjalisty lub wykupić catering foodmap, który dostosuje zawartość posiłków do każdego etapu diety. Kolejnym powodem, dlaczego warto zainwestować w wyżywienie przygotowane przez specjalistów, jest wysokie ryzyko niedoborów elementarnych składników odżywczych. Profesjonalny plan żywieniowy na którym bazuje catering low foodmap jest opracowany w taki sposób, aby czerpać cenne składniki z dobrze tolerowanych przez organizm składników. 

Aby ustalić jadłospis low fodmap trzeba wykazać się wiedzą i czujnością.Low foodmap dieta pudełkowa to najwygodniejsza forma przeprowadzenia diety pod okiem profesjonalistów, ponieważ otrzymujesz bezbłędnie skomponowane menu i gotowe posiłki do rąk własnych. 

Przekonaj się, jak catering dietetyczny ułatwi Twoje życie i ile czasu zyskasz rezygnując z gotowania. Dieta pudełkowa oferuje zróżnicowane menu przygotowane z produktów najwyższej jakości. Otrzymasz od nas, także kody rabatowe na catering i wykorzystać zniżki na catering w dowolnym momencie. Sprawdź aktualny ranking cateringów i wybierz najsmaczniejsze kąski !

Treści opracowane przy współpracy z dietetykiem klinicznym

Wybierz dietę idealną dla Ciebie!