Ranking Dieta sportowa

Dieta sportowa - twój klucz do efektywnego trening

Nie tylko treningi zaprowadzą Cię na podium. Równie ważną rolę w sporcie odrywa dieta wspierająca układ mięśniowy oraz wydolność organizmu, co przekłada się na wyniki w sporcie, niezależnie od dyscypliny. Zobacz, czego potrzebuje twój organizm kiedy uprawiasz intensywnie sport i zobacz, jak może cię wesprzeć w osiągnięciu celu catering dietetyczny sportowy 

Dieta sportowa catering czy plan żywieniowy ułożony samodzielnie? Pamiętaj o tych zasadach!

Dieta dla sportowca powinna uwzględniać konkretny cel treningowy,zwiększone zapotrzebowanie kaloryczne,odpowiedni rozkład składników odżywczych, zapewnić optymalne nawodnienie podczas aktywności fizycznej.

Dieta sportowa powinna być skoncentrowana na dostarczeniu energii, wzmocnieniu mięśni oraz regeneracji organizmu.Musi  być zatem oparta na zrównoważonej diecie i zbilansowanych posiłkach. Kaloryczność oraz proporcje składników odżywczych powinna być indywidualnie dostosowana do dyscypliny sportowej, wagi, wieku, płci oraz celu, jaki sportowiec zamierza osiągnąć przy pomocy diety i ćwiczeń.

Kluczowe w diecie dedykowanej sportowcom jest zachowanie balansu pomiędzy makroskładnikami i tłuszczami. Węglowodany dostarczają energii, co jest niezwykle istotne zwłaszcza podczas intensywnych  treningów i przygotowania do zawodów. Białka pomagają zbudować masę mięśniową, uczestniczą również w ich regeneracji. Tłuszcze odgrywają ważną rolę w transporcie witamin.

Sportowcy powinni pamiętać o regularnym spożywaniu posiłków, bazować na świeżych nieprzetworzonych produktach,zapomnieć węglowodanach prostych.

Dieta mężczyzn ćwiczących na siłowni skupia się na budowie masy mięśniowej, do czego niezbędna jest zwiększona dawka kalorii oraz białka. Posiłki wysokobiałkowe powinny być spożywane w porach okołotreningowych, natomiast uzupełnienie energii węglowodanami po treningu. Stałym elementem diety są w tym przypadku koktajle proteinowe. Dieta treningowa dla kobieta powinna zapewnić odpowiednią podaż kalorii, biorąc pod uwagę zwiększoną aktywność fizyczną. Pożywienie musi dostarczać optymalną ilość wartościowych kwasów tłuszczowych, aby nie dopuścić do zaburzeń związanych z hormonami.

Jadłospis dla sportowca powinien koncentrować się na dostarczeniu składników odżywczych, wspomagających funkcje organizmu. Ważny jest wpływ pożywienia na wydajność oraz regenerację zarówno mięśni jak i całego organizmu, jednak szczegóły diety powinny być jednak opracowane indywidualnie pod kątem doboru wartości kalorycznych i zawartości makro i mikroelementów odpowiednio do płci, wieku, dyscypliny sportu oraz indywidualnych celów sportowych. Dlatego najkorzystniejszym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku zawodowych sportowców, będzie powierzenie przygotowania planu żywieniowego specjalistom z dziedziny dietetyki.  W odpowiedzi na potrzeby sportowców powstał specjalistyczny catering dietetyczny dla sportowców. Dieta pudełkowa dla sportowców przygotowana w wygodnej formie, dzięki czemu można z łatwością spakować z sobą do torby treningowej. 

Mimo, że dla różnych obszarów sportu, przeznaczone będą różne plany żywieniowe, to wszystkie zakazują spożywania wysokoprzetworzonej żywności, słodyczy, oraz słonych przekąsek i napojów słodzonych.  Co jeść na diecie sportowej?Warto zastąpić produkty z białej mąki, pełnoziarnistymi. .

Jadłospis na diecie sportowej powinien być zróżnicowany i dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Może on obejmować posiłki składające się z chudego mięsa lub ryb, pełnego ziarna w formie kasz, makaronów czy chleba razowego, warzyw takich jak brokuły, marchewka czy papryka oraz zdrowych tłuszczy np. w postaci orzechów czy pestek dyni. Doskonałym źródłem białka są chude mięso, drób, ryby, jaja, chudy nabiał oraz rośliny strączkowe. Warto także sięgnąć po pełne ziarna, które dostarczają nie tylko białka, ale także węglowodanów złożonych oraz błonnika. Na diecie sportowej warto ograniczyć spożycie produktów zakazanych, takich jak słodycze, cukier rafinowany czy tłuszcze trans.

Zalety i wady diety sportowej

Perfekcyjnie ułożony plan żywieniowy zapewnia optymalne odżywienie dostarczając elementarnych składników odżywczych, co pomaga zbudować pożądaną masę mięśniową i pozytywnie wpływa na ich regenerację. Wpływa na ogólną kondycję organizmu, poprzez wzrost energii, poprawę funkcjonowania układu mięśniowego, a także zwiększając siłę i wytrzymałość. Zwiększona zawartość białek w diecie w stosunku do węglowodanów przyspiesza spalanie tłuszczu.

Jak na każdej diecie, również na tej istnieje ryzyko niedoborów składników odżywczych, zwłaszcza gdy jest nieumiejętnie skomponowana i nie koncentruje się na wszystkich aspektach zdrowego odżywiania grupy osób o specyficznych potrzebach, jaką są sportowcy. Nadmierna podaż  białka może prowadzić do problemów trawiennych. Mogą pojawić się nieprzyjemne symptomy takie jak zgaga, zaparcia czy wzdęcia.

Warto pozostawać pod stałą kontrolą specjalistów, ponieważ nadmierne skupianie uwagi na diecie, może prowadzić do zaburzeń odżywiania, zawłaszcza u kobiet.

Ponadto sportsmenki nie uzupełniające niedoborów, są często narażone również na zmniejszenie gęstości mineralnej kości i  brak miesiączki.

Dieta pudełkowa dla sportowca - delektuj się drogą do sukcesu

Sala gimnastyczna, bieżnia,siłownia boisko czy kort, to całe twoje życie? Treningi pochłaniają tyle czasu, ze nie masz go by samodzielnie przygotować odpowiednio zbilansowany i dopasowany do twoich potrzeb posiłek? Zaplanowanie diety dla sportowca i ułożenie planu żywieniowego wymaga fachowej wiedzy, na której zdobycie nie masz czasu. Dlatego zostaw to profesjonalistom. Perfekcyjnie dopasowany Catering sportowy pozwoli ci przyspieszyć swoje wyniki i szybko zregenerować organizm. Przy profesjonalnie dopasowanej diecie nie ma mowy o niedoborach! Oferujemy catering dla sportowców uwzględniający różne dziedziny sportu – dieta dla biegacza, dieta dla piłgarza czy dietę budującą masę mięśniową.

Wybierz Catering dietetyczny na medal. Sprawdż ranking cateringów i przekonaj się jaka dieta pudełkowa zajmuje pierwsze miejsca na podium.Mamy mistrzowskie zniżki na catering  dla sportowców, wejdź i odbierz kody rabatowe na catering

Treści opracowane przy współpracy z dietetykiem klinicznym

Wybierz dietę idealną dla Ciebie!