Ranking Dieta bez laktozy

Dieta bez laktozy - co daje wykluczenie produktów mlecznych?

Dieta bez laktozy, to eliminacyjny sposób odżywiania dedykowana osobom z nietolerancją laktozy. Przyczyną tego schorzenia jest niedobór laktazy – enzymu rozkładającego laktozę na cukry proste. 

Czujesz dyskomfort w jamie brzusznej po spożyciu produktów mlecznych? To mogą być symptomy nietolerancji laktozy. Dowiedz się więcej na ten temat i zobacz jak catering dietetyczny bez laktozy może zmienić Twoje samopoczucie.

Nietolerancja laktozy dieta - jak działa?

W teorii zasady diety są banalnie proste – eliminujesz, to co Ci nie służy, czyli laktozę, którą znajdziesz we wszystkich przetworów mlecznych. Dieta bez białka krowiego wydaje się nieskomplikowana, bo wystarczy przecież zrezygnować z produktów mlecznych. W praktyce jednak należy poszukać źródła składników odżywczych zawartych w mleku i jego przetworach w innych produktach, na tyle umiejętnie, aby nie dopuścić do przykrych skutków niedoborów.

  Nieleczona nietolerancja laktozy, może z biegiem czasu prowadzić do schorzeń, takich jak zespół jelita nadwrażliwego, osteoporoza, astma czy egzema. Warto zmodyfikować swój sposób żywienia, aby odzyskać dobre samopoczucie i uniknąć poważnych konsekwencji, które mogą mieć niewinne początki. Zobacz jakie wyrzeczenia, ale także korzyści niesie z sobą dieta bezlaktozowa.

Nietolerancja laktozy - co jeść, by cieszyć się dobrym samopoczuciem

Na tej diecie dozwolone są tylko produkty bez mleka krowiego. Na szczęście w obecnych czasach, kiedy wykluczenie laktozy z diety stało się popularne, dieta ta nie stanowi problemu w komponowaniu codziennych posiłków, ponieważ na rynku jest dostępnych wiele produktów w wersji bez laktozy – sery, twarogi, masła, a także roślinne zamienniki przetworów mlecznych takich jak napoje roślinne, oraz jogurty wytwarzane na ich bazie. Oznacza to, że na diecie bez laktozy nie musisz rezygnować z ulubionego latte, ponieważ możesz przygotować je wykorzystując mleko roślinne. Jedzenie bez laktozy jest równie smaczne, ale nie zawiera składnika, który może Ci zaszkodzić.

Które wartościowe składniki zawarte w mleku możesz znaleźć w innych pokarmach? Jadłospis bez laktozy, powinien być zróżnicowany, tak aby pokrywał dzienne zapotrzebowanie na wapń. Źródła wapnia znajdziesz w orzechach, nasionach i pestkach, a także w roślinach kapustnych, strączkowych oraz w niektórych zbożach. Dużą zawartość witaminy D znajdziesz w tłustych rybach, takich jak łosoś, śledź, czy makrela, w razie potrzeby możesz wspomóc się suplementacją.

Co jeść na diecie bez laktozy? Podobnie jak weganie, możesz sięgać po mleko roślinne, których wybór jest obecnie ogromny. Włączając napoje roślinne, produkowane z różnych roślin dostarczasz organizmowi rozmaitych składników. Nie musisz martwić się o walory smakowe potraw, jeżeli do tej pory lubiłeś dodawać do dań produkty mleczne, roślinne zamienniki przygotowane w taki sposób, aby uzyskać konsystencję imitującą przetwory mleczne, pozwoli Ci cieszyć się doskonałym smakiem.

Można bez obaw wprowadzić do jadłospisu jogurty sojowe, kokosowe lub owsiane, w ramach drugiego śniadania lub przekąski, zabielać zupy śmietanką kokosową, na kolacje zjeść owsiankę z mlekiem ryżowym, a na deser lody wegańskie. Bezpieczne dla ciebie będą wszystkie produkty z symbolem przekreślonej butelki mleka, oznacza to że nie zawitają one laktozy i bez obaw możesz wrzucić je do sklepowego koszyka.

Przechodząc na tę dietę trzeba wystrzegać się mleka masła, jogurtów, serków i żółtego sera.  Należy zwracać uwagę na laktozę która może kryć się w składzie produktów, które z pozoru wydają się bezpieczne. Niektóre dodatki do żywności mogą być produkowane z użyciem laktozy, można ją znaleźć w gotowych daniach i deserach proszku. Mogą laktozę zawierać sosy w proszku, chipsy, wędliny, pieczywo, słodycze, ciasta. Warto sprawdzać ulotki leków, które niekiedy mają w swym składzie również laktozę.

Dieta bez produktów mlecznych czy jest zdrowa?

Efekty diety bez laktozy odczujesz w całym organizmie. Co daje odstawienie laktozy? Przede wszystkim wykluczenie produktów, zawierających składnik którego nie tolerujesz poprawi ogólne samopoczucie, w tym zredukuje dolegliwości układu trawiennego, złagodzi bóle migrenowe, poprawi stan cery. Na tej diecie możesz również  poprawić swoją sylwetkę, w czym pomaga wykluczenie z codziennego menu produktów mlecznych zawierających nasycone kwasy tłuszczowe.

Dieta bez laktozy posiada, także wady. Przechodząc na dietę bez laktozy, na tej diecie, jak na każdej innej eliminacyjnej – prędzej czy później możesz spodziewać się niedoborów składników odżywczych, jeżeli oczywiście nie zadbasz odpowiednio ich o ich alternatywne źródło lub suplementację.Wyeliminowanie produktów mlecznych najczęściej skutkuje niskim poziomem witaminy D, białka, oraz wapnia, co w efekcie może prowadzić do osteoporozy.

Niewątpliwie wadą diety bez laktozy, jest również wyższy koszt wyżywienia, ponieważ zamienniki produktów mlecznych nie zawierające laktozy, są droższe w stosunku do tradycyjnych. Ponadto jedzenie na mieście wymaga ciągłej kontroli, jednak wiele restauracji udostępnia listę alergenów, co nie daje absolutnej gwarancji, że podczas przygotowania posiłków, do posiłku teoretycznie nie zawierającego laktozy, przypadkowo nie dostały się jej śladowe ilości.

Odpowiednio ułożona dieta bez laktozy, niesie ze sobą wiele korzyści i jest zdrowym sposobem żywienia.Warto jednak pamiętać o regularnych badaniach i kontrolować poziom wapnia oraz witaminy D. Ewentualne braki, należy uzupełniać suplementacją, korygując jednocześnie dietę.

Catering dietetyczny bez laktozy - idealnie skomponowana dieta bez ryzyka, bez niedoborów!

Najlepszym sposobem na doskonale zbilansowaną dietę jest powierzenie opracowania jej specjalistom.Wykupując catering dietetyczny zyskujesz więc pewność co do jakości i bezpieczeństwa otrzymanego posiłku, ponieważ Dieta pudełkowa, która trafia w Twoje ręce jest efektem pracy ekspertów w dziedzinie żywienia.

Nie musisz już całego życia podporządkowywać diecie! Plan żywieniowy opracowany przez dietetyka i potrawy  przyrządzone kompletne menu przez doświadczonych kucharzy, pozwolą Ci utrzymać dietę bez nieustannego pilnowania składu.

Rozdajemy kody rabatowe na catering! Wybierz najsmaczniejsze posiłki, śledząc ranking cateringów i zgarnij zniżki na catering. 

Treści opracowane przy współpracy z dietetykiem klinicznym

Wybierz dietę idealną dla Ciebie!