Ranking Dieta sokowa

Dieta sokowa - kolorowa dieta pełna witamin

Dieta sokowa kojarzy się z modą z kolorowych czasopism promujących detoks sokowy, w związku z czym budzi wiele kontrowersji. Ma wielu zwolenników i tyle samo przeciwników. Jednak stosowana krótkotrwale i rozsądnie, może przynieść, również wiele korzyści.

Jeśli Twoim celem jest oczyszczenie organizmu i zamierzasz zrzucić przy okazji parę kilogramów, może zainteresować Cię dieta, która przy niskiej kaloryczności zapewnia wysoki poziom składników odżywczych. 

Dieta oczyszczająca organizm oparta na sokach warzywno – owocowych  jest niczym bomba witaminową, która odżywia skórę czyniąc ją promienną i wysmukla sylwetkę. Choć jest przedstawiana w samych superlatywach przez swoich zwolenników, to warto dowiedzieć się o niej nieco więcej.

Czym jest dieta sokowa oczyszczająca?

Dieta sokowa polega na krótkotrwałym zastąpieniu stałych posiłków świeżo wyciskanymi sokami. Podczas kuracji należy pić 5 – 6 soków dziennie. Jej założeniem jest orzyszanie organizmu, odchudzenie i poprawa stanu zdrowia poprzez dostarczanie mu dużych dawek witamin i minerałów. Powinna trać od kilku dni do kilku tygodni, ponieważ długotrwałe wykreślenie z menu stałych posiłków oraz produktów z wielu grup żywieniowych może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.

Dieta opiera się na na spożywaniu soków  z owoców i warzyw doskonałej jakości, najlepiej granicznych, w międzyczasie, uzupełnia się płyny pijąc duże ilości wody. Napoje powinny być przygotowane tuż przed spożyciem, aby zachować maksimum cennych składników chroniąc przed utlenianiem. Wybór metody pozyskiwania soku jest kluczowy, najkorzystniejsze dla zdrowia będzie blendowanie, które umożliwi pozostawienie błonnika, którego może brakować w tym sposobie odżywiania. Wyciskarka wolnoobrotowa pozwoli zachować witaminy oraz składniki bioaktywne. Najmniej korzystne będzie wyciskanie soku w sokowirówce, która swą konstrukcją przyczynia się do utraty wielu cennych składników. Dla uzyskania lepszego nawodnienia, należy rozcieńczać koktajle i soki wodą  lub ziołowymi naparami

Detox sokowy - co jeść podczas oczyszczania?

 Kuracja sokowa wymaga rezygnacji ze wszystkich stałych posiłków, rezygnujemy nie tylko z nabiału, mięsa jajek, ale również warzyw w postaci gotowanej czy surówek. Dozwolonymi produktami na tej diecie są oczywiście owoce i warzywa w postaci soku i koktajlu. Detoks sokowy powinien opierać się zarówno na sokach warzywnych, jak i owocowych z przewagą tych przyrządzonych na bazie warzyw, ponieważ zawierają mniej cukru, są także mniej kaloryczne. 

Post sokowy bazuje na kolorowych sokach, każdy posiłek jest przygotowany ze składników z konkretnej grupy kolorystycznej, co ma wpływ nie tylko na estetykę ale także na walory smakowe i zdrowotne. Warto zadbać, aby przynajmniej jeden sok w ciągu dnia był przyrządzony na bazie zielonych warzyw i owoców, wzbogaci on dietę o magnez. Pomarańczowe napoje dostarczą  beta karotenu, natomiast fioletowe koktajle są źródłem antyoksydantów. Dodatkiem do soków mogą być przyprawy, które poprawią smak, przyspieszą metabolizm i będą dodatkowych źródłem przeciwutleniaczy. Napoje powinny być uzupełnione zdrowymi tłuszczami, co zagwarantuje lepszą przyswajalność witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, obniży indeks glikemiczny. Wystarczy niewielki kawałek awokado lub napoju roślinnego z orzechów.

Dzień warto rozpocząć od pożywnego smoothie z dodatkiem szpinaku, pomarańczami i jabłkiem. Na drugie śniadanie sok z ananasa wzbogacony  imbirem i sokiem z ogórka, kiwi i jabłkiem. Na obiad Smoothie z awokado i brokuła, a na kolację pikantnie podkręcający metabolizm sok pomidorowy z chilli, papryką. W ramach podwieczorku możesz przekąsić sok z wiśni i winogron, lub z buraków i selera z ulubionymi dodatkami. 

Dieta oczyszczająca z toksyn - czy rzeczywiście działa?

Głównym celem tej diety jest oczyszczenie organizmu, może być stosowana jako dieta oczyszczająca wątrobę. Zapobiega kumulowaniu się szkodliwych substancji w organizmie, a także pobudza perystaltykę jelit i funkcjonuje jako dieta oczyszczająca jelita.Niska kaloryczność menu sprzyja redukcji masy ciała, a jednocześnie dieta detoks sokowy  dostarcza wielu składników odżywczych w postaci świeżo wyciskanych soków, uzupełniając zapotrzebowanie na  witaminy i minerały. Płynna forma pozytywnie wpływa na ich przyswajalność. Ponadto płynna forma owoców, pozwala ci zjeść znacznie więcej warzyw i owoców niż w stałej. Cenne składniki, jakimi oprócz witamin i minerałów są oksydany wpływają korzystnie na stan skóry, niwelując bądź całkowicie rozwiązując problemy skórne. Podnosi odporność organizmu, a także jest lekkostrawna.

Niestety dieta oczyszczająca organizm z powodu zbyt małej podaży kalorii oraz z nieuwzględniająca w menu niektórych składników odżywczych takich jak białko, może negatywnie wpłynąć na pewne aspekty zdrowia.  Może to skutkować  zmęczeniem, czy brakiem energii. Choć dieta obfituje w witamy i minerały, to może w niej brakować składników pozyskiwanych z innych niż owoce i warzywa źródeł. Mogą pojawić się zatem niedobory cynku, wit. D, Wit B12 czy błonnika i żelaza. Występuje także deficyt białka istotnego dla zachowania prawidłowych funkcji organizmu, a także budowy mięśni. Zbyt częste stosowanie tej diety może fatalnie odbić się na gospodarce węglowodanowej, ponieważ duża zawartość cukrów prostych  i dwucukrów, wysoki indeks glikemiczny, w związku z tym cukrzykom odradza się stosowanie tej diety. 

Szybka utrata wagi może zakończyć się niechcianym efektem jo – jo, gdy po krótkim poście sokowym organizm zacznie zbierać zapasy tłuszczu.

Przeciwwskazaniem do stosowania zasad tej diety są choroby tarczycy,nerek i wątroby. Nie jest dobrym sposobem odchudzania dla osób uprawiających sport czy pracujących fizycznie, ponieważ dostarcza za mało energii, a w połączeniu z wysiłkiem może prowadzić do zawrotów głowy czy omdleń za. Może powodować osłabienie, dlatego warto stosować ją w czasie dni wolnych od pracy.

Detoks sokowy catering - odżywcze soki i koktajle na każdy dzień

Catering sokowy zaopatrzy cię w odpowiednio skomponowane posiłki, jakie powinny się znaleźć w twoim zasięgu podczas wielu restrykcji. Dieta pudełkowa oczyszczająca przygotowana z owoców i warzyw najlepszej jakości według zalecanych metod, aby catering dietetyczny, zapewnił maksimum jakości. Dieta pudełkowa, którą oferujemy zaskoczy cię smakiem i efektami.

Interesuje cię najlepsza dieta sokowa? Sprawdź najświeższy ranking cateringów i wybierz najapetyczniejszą ofertę!Wyciśniemy dla Ciebie soczyste zniżki na catering i Kody rabatowe na catering.

Treści opracowane przy współpracy z dietetykiem klinicznym

Wybierz dietę idealną dla Ciebie!