Czy niedobór białka jest groźny i jak wyrównać jego poziom?

Białko w organizmie jest podstawowym materiałem budującym komórki człowieka i tkanki. Tworzy zatem mięśnie, kości, skórę, włosy, a także paznokcie i narządy wewnętrzne. Ponadto białka uczestniczą w procesach naprawczych oraz regeneracji uszkodzonych komórek i tkanek. Dzięki ciągłemu śledzeniu trendów żywieniowych i ich wpływu na zdrowie wiemy, jak duże znaczenie ma stosowanie się do zasad zdrowego odżywiania, w tym spożywanie odpowiedniej ilości białka. 

brak białka w organizmie

Do czego prowadzi brak białka w organizmie?

Brak bialka w organizmie zakłóca prawidłowe transportowanie żelaza i tlenu, a także zachowanie prawidłowego pH krwi. Jak podają autorzy wielu cenionych książek, mało białka w organizmie może prowadzić do niedożywienia, a co za tym idzie, do ustania pracy jelit i mięśni. Niedobór często wywołuje alergie i nietolerancje pokarmowe oraz infekcje. 

Mała ilość białka lub większy jego niedobór może prowadzić do ogólnego złego samopoczucia, a także do zakłócenia pracy całego organizmu. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby utrzymywać je na właściwym, zdrowym poziomie. Pytanie tylko, skąd wiadomo, że białka w organizmie jest za mało? Objawy są charakterystyczne. 

niedobór białka w organizmie

Jak objawia się niedobór białka w organizmie?

Łatwym do zaobserwowania objawem niedoboru białka w organizmie jest wypadanie włosów oraz ich nadmierna łamliwość. U dzieci obserwuje się osłabienie wzrostu oraz rozwoju. Dzieci, którym brakuje białka często są bardziej narażone na infekcje, a ich rany goją się bardzo powoli. 

Jeśli chodzi o niedobór biała, objawy są dość wyraźne. Dotyczą także samopoczucia. Osoby, które borykają się z tym problemem, mają trudności ze skupieniem się również podczas prostych czynności. Zdarzają się także problemy z pamięcią, większa chęć na słodycze i słone potrawy, częste uczucie głodu. Coraz częściej obserwuje się, że niedobór białka objawia się zaburzeniami hormonalnymi u kobiet. Osoby, które spożywają małą ilość białka odczuwają też bóle głowy. 

Oczywiście objawy te mogą towarzyszyć także innym dolegliwościom zdrowotnym i chorobom. Dlatego by mieć pewność, że problem dotyczy właśnie niedoboru białka, trzeba skonsultować go ze specjalistą. Czasem jednak wystarczy wprowadzić zdrową dietę, by poprawić samopoczucie i korzystnie wpłynąć na funkcjonowanie organizmu. Dobrym wyborem w tym przypadku jest catering dietetyczny

jak uzupełnić niedobór białka

Jak uzupełnić niedobór białka?

Niedobór białka skutki może mieć bardzo poważne. Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej uzupełnić te braki. Można to zrobić na wiele sposobów. Jednym z nich jest już wspomniana powyżej dieta. Bo to poprzez niewłaściwe odżywianie dochodzi do takich niedoborów. Wystarczy zatem kilka tygodni na diecie, by odzyskać dobre samopoczucie i przyczynić się do prawidłowego funkcjonowania organizmu. 

Dostrzegając niedobór białka w diecie, należy jak najszybciej ją zmienić. Białko znajduje się w produktach pochodzenia zwierzęcego, jak i w roślinach. Nawet nie trzeba za bardzo kombinować z jadłospisem, aby poprzez wspomnianą dietę uzupełnić niedobór białka. Warto zadbać o to, aby w codziennych posiłkach znajdowały się takie produkty jak wołowina, sery, jogurty i ryby. Białko powinno znajdować się w każdym posiłku, ale w odpowiedniej ilości. 

W książkach poświęconych zasadom prawidłowego żywienia mówi się, że prawidłowa ilość białka, jaką powinna dostarczać do organizmu każda zdrowa osoba, wynosi 08,-1,1 g na każdy kg masy ciała na dobę. Niedobór białka można uzupełnić też stosując specjalne produkty medyczne. Jednak ta opcja jest bardziej przystępna sportowcom oraz osobom chorym. 

Dieta uboga w białko powinna zostać poddana radykalnym zmianom, tak aby dostarczała organizmowi odpowiedniej ilości nie tylko samego białka, ale też węglowodanów i tłuszczy. Zdrowe odżywianie ma bardzo duży wpływ na działanie organizmu, samopoczucie, zdrowie i wygląd. Nie bez powodu dieta pudełkowa cieszy się dziś tak dużym zainteresowaniem. Jednak tak wiele osób jeszcze tego nie zrozumiało.