Czym jest białko roślinne i w jakich produktach się znajduje?

Produkty, które zawierają białko roślinne są niezbędne w diecie wegetariańskiej i wegańskiej. Pełnią ważną rolę, wspomagają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Diety roślinne są dziś w modzie z wielu powodów. Dla niektórych to już styl życia. Dla innych ratunek dla zdrowia. Podpowiadamy, w których produktach jest najwięcej białka roślinnego. 

czym jest białko roślinne

Co to białko roślinne?

Białko w roślinach jest świetną alternatywą dla białka zwierzęcego i tym samym dobrym wyborem dla osób, które z różnych powodów nie mogą jeść produktów, które je zawierają. Wprowadzenie go do codziennej diety ma korzystny wpływ na organizm. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest białkiem pełnowartościowym. Zatem ważne jest, aby komponować jadłospis w sposób dobrze przemyślany, a jeszcze lepiej pod kontrolą dietetyka. 

Zapotrzebowanie na białka roślinne zależy od wielu czynników, takich jak wiek, płeć, stan zdrowia, czy też gospodarka energetyczna organizmu. Wpływ na to ma również tryb życia – aktywność fizyczna. Przykładowo najwięcej białka potrzebują młodsze i starsze dzieci w okresie wzrostu. Większe zapotrzebowanie dotyczy również kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. 

Jak radzą specjaliści, osoby, które nie mają nadwagi, ani też nie cierpią z powodu niedowagi, potrzebują 0,9 g białka na dobę na 1 kg masy ciała. Jeśli jednak chodzi o kobiety w ciąży, zapotrzebowanie to wynosi 1,2 g na 1 kg masy ciała. Kobiety w czasie laktacji potrzebują 1,4 g na 1 kg masy ciała, a sportowcy zależnie od dyscypliny sportowej, jaką uprawiają od 1,2 do 2 g na 1 kg masy ciała. Niemowlakom zaleca się spożywanie 1,52 g, a dzieciom do 15. roku życia 1,1 g na 1 kg masy ciała. 

źródła białka roślinnego

Jakie są wegetariańskie i wegańskie źródła białka?

Roślinne źródła białka jak sama nazwa wskazuje to produkty bezmięsne. Białka te są nieco gorzej przyswajalne niż zwierzęce. To dlatego, że są one bogate w błonnik pokarmowy i kwas foliowy. Największą przyswajalność ma soja. 

Białko roślinne – przykłady:

  • nasiona roślin strączkowych – fasola czerwona i biała, soczewica, groszek zielony, ciecierzyca, groch,
  • zboża i pseudozboża – otręby, kasza bulgur, ryż brązowy, makaron pełnoziarnisty, kasza gryczana, komosa ryżowa, amarantus,
  • soja oraz produkty sojowe – jogurt sojowy, tofu, soja,
  • nasiona i orzechy – orzechy włoskie, laskowe, ziemne, pistacje, nerkowce, migdały, pestki dyni i słonecznika, siemię lniane.

Sądząc po powyższej liście, produkty roślinne bogate w białko są tak naprawdę na wyciągnięcie ręki. Mogą one zastąpić białko zwierzęce, ale tylko, jeśli jadłospis jest odpowiednio skomponowany. Ponieważ dobór odpowiednich produktów nie jest łatwy, wiele osób zamawia catering dietetyczny. Jest to dobre rozwiązanie z uwagi na to, że dieta pudełkowa obejmuje nie tylko dobrze zbilansowane posiłki, ale też różnorodne, smaczne i tworzone z najlepszych jakościowo składników. 

białko roślinne po co

Dlaczego białko pochodzenia roślinnego jest ważne?

Białka dla wegan i wegetarian, czyli białka roślinne są bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. 

  • Prawidłowe trawienie – warzywa, rośliny strączkowe czy orzechy zawierają błonnik, a ten naturalnie stymuluje trawienie. 
  • Poprawa metabolizmu – połączenie błonnika i białka w produktach powoduje, że organizm potrzebuje więcej czasu i więcej pracy musi włożyć, by je strawić. To z kolei poprawia metabolizm. 
  • Prawidłowa praca układu sercowo-naczyniowego – osoby, które nie żywią się białkiem zwierzęcym, mają zdecydowanie niższy poziom cholesterolu. 
  • Duża dawka witamin i minerałów – warzywa i zioła zawierają mnóstwo witamin i minerałów, które mają korzystny wpływ na zdrowie organizmu. 

Weganie i wegetarianie nie jedzą mięsa, a niektórzy z nich także produktów pochodzenia zwierzęcego. Przez to nie dostarczają do organizmu białka, które jest niezwykle ważne. Jego brak muszą uzupełniać białkiem roślinnym. Na szczęście jak widać, występuje ono w wielu produktach akceptowanych przez tę grupę osób.